Anadolu Yakasının İlk Metrosu Açılıyor

İstanbul’un en önemli ulaşım projelerinden biri Kadıköy-Kartal metrosunda beklenen gün geldi. Dünyanın en hızlı kazılan tüneli unvanına sahip 22 kilometrelik metro, bugün seferlere başlıyor. Anadolu yakasının ilk metrosunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hizmete sokacak.

16 istasyondan oluşan Kadıköy-Kartal metrosunun maliyeti 1 milyar 900 milyon dolar.

Yoğunluğun olduğu dönemlerde saatte 70 bin yolcu taşıyacak metroyla, İstanbul genelinde metro yolcusu sayısı da 2 milyon 635 bine çıkacak.

Her biri 8 vagondan oluşan metro trenleri için 144 vagon satın alındı. Hatta kullanılacak tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine sahip.

Böylece, geceleri park ve tamir-bakım atölyesine intikal gibi çalışmalar, bir operatör aracılığıyla sürücüsüz olarak yapılabilecek.

Anadolu yakasının bu ilk metrosunun istasyonlarıysa şunlar: Kadıköy, Ayrılıkçeşme, Acıbadem, Ünalan, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe, Huzurevi, Gülsuyu, Esenkent, Hastane/Adliye, Soğanlık ve Kartal.

2013 yılında Marmaray ve Haliç metro geçiş köprüsünün tamamlanmasıyla tam entegrasyon gerçekleşecek.

Böylece iki kıta, Kartal’dan Avcılar’a, Kadıköy’den Beylikdüzü’ne metro ve metrobüs aracılığıyla bağlanmış olacak.

29 Ekim’e Kadar % 50 İndirimli

Açılışı yarın yapılacak Kadıköy-Kartal metro hattını vatandaşların 29 Ekim günü saat 24.00’e kadar % 50 indirimli kullanmasına ilişkin verilen önerge, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.