Alkollü Araç Kullanana Hapis

Ortalama bir erkek vücudunda iki duble rakı veya dört biradan sonra oluşan 1 promil alkolün her koşulda sürüş yeteneğini kaybettirdiğine karar veren Yargıtay, bu durumdaki sürücüye hapis cezası gerektiğine hükmetti.

Sabah Gazetesi’nde yer alan haberde Ersan Atar Yargıtay’ın 2 duble rakı veya 4 biradan sonra ortalama bir erkek vücudunda oluşan 1 promil (100 mililitre kanda 100 miligram alkol) alkolün her koşulda sürüş yeteneğini kaybettirdiğine karar verdiğini belirtiyor. Yargıtay, bu durumdaki sürücüye hapis cezası verilmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay 12’inci Ceza Dairesi’nin kararına ilişkin süreç şöyle işledi:

Rutin trafik kontrolü sırasındaki ölçümlerde bir sürücünün vücudundaki alkol oranı 1.04 promil çıktı. Sürücünün ehliyeti de olmadığı için evrakı savcılığa gönderildi. Savcılığın açtığı dava sonucu yerel mahkeme, sürücüde 1.04 promil alkol çıkmasının tek başına ceza vermek için yeterli olmadığını belirtti.

Mahkeme, alkolün etkisinin kişiden kişiye değiştiğini ve somut olayda, öncesinde alınan alkolün doğrudan etkisinin değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Yerel mahkemenin verdiği beraat kararı temyiz üzerine Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi’ne geldi. Daire, yerel mahkemenin beraat kararını, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 179’uncu maddesindeki “Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek hâlde olmasına rağmen araç kullanan kişiye 2 yıla kadar hapis cezası verilir” hükmü gereği bozdu.

Yargıtay bu kararında, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının tek başına TCK’daki bu suçu oluşturmayacağını, ancak “suç oluşmamıştır” derken de kişinin aldığı alkolün; reflekslerini, algılarını, yürüyüş şeklini, dikkatini ve psikolojik ve nörolojik dengesini bozup bozmadığının detaylı muayene ile tespit edilmesi gerektiğini kaydetti. Yargıtay bütün bu incelemelerin, alkolün 1 promilin altında çıkması halinde geçerli olduğunu, bu oran ve üstünde çıkan alkolün güvenli sürüş yeteneğini kaybettireceğinin kesin olduğunu belirtti.

Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, Adli Tıp Kurumu 5’inci İhtisas Dairesi’nin yerleşik uygulamalarına dayandırdığı bu görüşünü kararına şöyle yansıttı: “Bireysel farklılıkları da elimine edebilecek şekilde 1 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin, güvenli sürüş yeteneğini kaybettireceğinin, bilimsel olarak kabulü gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.