96. Yıldönümünde Çanakkale Zaferi

Çanakkale yüzyıllar boyu insanlık tarihinin en önemli harbe ve mücadelelerine sahne olan Boğazlar bölgesinde şirin ve güzel bir şehirdir. Bu şehir her yönüyle yaşayan bir tarih, Türklerin Avrupa’ya geçmeleriyle süre gelen ve yurdumuzun her köşesinden her Türk ailesinin ve atalarından bir veya birkaç erini gömdüğü şehitler beldesi bugün de üniversite şehridir. Çanakkale Zaferi, tarihte en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Bu zafer, milletimizin tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, fedakarca, canı pahasına vatan topraklarını düşman işgalinden koruduğunu göstermesi bakımından insanlık tarihine mal olmuştur. Çanakkale stratejik konumu itibariyle çok önemli bir şehirdi.19.y.y. da Osmanlı devletinin Avrupa devletleri karşısında zayıflamasıyla beraber şehrin önemi daha da artmış küçülen Osmanlı Devletinin bu şehri koruması Boğaz’ların ve İstanbul’un güvenliği için çok önemli olmuştu.
Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin aziz bir hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da son derece önemlidir.
Dört bir yanı işgal edilmiş vatan toprağını savunmak için ülkemizin her yanından binlerce vatan evladı, vatan aşkıyla mücadele ederek tüm dünyaya birlik ve beraberliğimizin sarsılmaz olduğunu göstermiştir. Ecdadın bizlere bıraktığı bu aziz vatanı gelecek nesillere en güzel şekilde ulaştırmak için çalışırken; temelleri çok eskilere dayanan bu birlik ve beraberlik ruhumuzu da sarsılmaz şekilde yaşatmaya devam ediyoruz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.