2011 YGS Şike Skandalında Son Gelişmeler

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan, 2011 YGS Sınavında Matematik sorularında şifrelenmiş cevaplar olduğu, şike yapıldığı iddiası gündemi karıştırmıştı. Bunun üzerine harekete geçen ÖSYM 3Nisan tarhinden itibaren bütün sınav kitapçıklarını tek tek internet ortamına aktarıp dağıtmaya başlamıştı.

YGS şike iddiaları gerçek mi?

Maalesef, çok gerçek duruyor! Bunu siz de deneyerek görebilirsiniz. Matematik bölümündeki soruların cevapları belirli bir sisteme göre dizilmiş. Sadece şıklara bakarak sorunun cevabına ulaşabiliyorsunuz. Nasıl mı? İşte şöyle:

Kural 1) Şıklardaki sayılar küçükten büyüğe dizilirler ve soru kağıdındaki orjinal sıralama ile karşılaştırılırlar. Sadece 1 cevap kesişiyorsa o şık kesin doğru cevaptır.

Kural 2) Eğer birden fazla çakışan cevap varsa; küçükten büyüğe dizdiğimiz şıkları bir sağa kaydırırız. Bu işlemi sadece 1 tane çakışan cevap kalıncaya kadar devam ettiririz.

Kural 3) Zaten şıklar küçükten büyüğe dizilmişse, cevap en küçük şıktır.

Fakat bazı sorularda da bu kurallar çalışmıyor! Çünkü şıkları sayılardan oluşmayan sorular bulunuyor. Ayrıca yukardaki kuralların uygulanabildiği bazı sorularda, bu kuralı uygulamaya çalışmak yerine soruyu çözüp cevaplamak çok daha hızlı bir yöntem!

Siz de incelemek için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz:
ÖSYM’nin açıklaması
Kitapçıkları indirebileceğiniz adres
Şifreleri otomatik çözebilen bir program

Ku7u.Com Yönetiminden Not: Şike iddiaları doğrulanırsa ne olacak, bu hala bir merak konusu olarak önümüzde durmaya devam ediyor. Milyonlarca adayın vermiş olduğu emek ve para, hiç edilmiş durumda. Bu hakların geri ödenebilmesi zaten mümkün değil. En adaletli olacak olan ise sınavın kısmen yada tamamen iptal edilip yeniden yapılması gibi görünüyor. Sınava çalışan adaylar yine yaparlar anca şifre ile işini halledenler gerilerde kalacaklardır.

Bütün bunlarla birlikte şahsen bazı sınav kitapçıklarındaki soruları ve cevapları kaydırarak bulma işlemini denedik. Bu sınavda önemli olan soruları hızlı ve doğru yapabilmek. Bahsedilen şifre kullanılarak doğru yapılması garantilenebilir. Ancak hızlı olduğu konusu net değil. Bazı soruları yaparken hızlı olabildiği gibi bazılarında 4-5 defa kaydırıp kontrol etmeniz gerekebiliyor ve bu da zaman kaybı demektir. Ayrıca daha önce de yazmış olduğumuz gibi bazı soruların cevabı sadece sayılardan oluşmuyor. Küçükten büyüğe sıralamak mümkün değil. Bazı sorularda ise yukarda açıkladığımız kurallara göre sonuca ulaşmaya çalışmak dahi soruyu çözmekten daha zor! Netice olarak yaptığımız incelemede 30 matematik sorusundan 8 tanesinin şıkları sayılardan oluşmuyor, 22 tanesi ise bu kurallara göre çözülebiliyor!

YGS şike iddialarıyla ilgili yeni gelişmeler oldukça duyurmaya devam edeceğiz…

Benzer Yazılar

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.