13 İl Büyükşehir Olacak

TBMM Genel Kurulu’nda, 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yasa, nüfusu 750 bini aşan illerin, büyükşehir belediyesi kapsamına alınabilmesine imkan tanıyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa , Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi olacak.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir; Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırı olarak belirlenecek.

Yine aynı yasaya göre Şişli’ye bağlı Huzur mahallesi ile Maslak ve Ayazağa gibi semtler Sarıyer’e bağlanacak. Hatırlanacağı üzere Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Şişli’ye bağlı bu üç büyük bölgeyi Sarıyer’e bağlayan yasanın Meclis’in vekilleri tarafından kabul edilmemesi halinde büyük haksızlık olacağı” yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Düzenlemeyle Türkiye genelinde 34 yeni ilçe kurulması ve İstanbul ile Kocaeli’nin köylerinin mahalle statüsüne alınması da öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.