100 Yatırana Devletten 116 Lira

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’da düzenlenen gıda ve tarım sektörü istişare toplantısında yaptığı açıklamada, bölgeye 100 lira yatırım yapana devletin 116 lira geri verdiğini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen Gıda ve Tarım Sektörü Türkiye İstişare Toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker katıldı.

Bakan Eker, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın tek başına Türkiye’de üretilen pamuğun yarısından fazlasını ürettiğini belirterek, “Geçen yıl 2.6 milyon ton üretilen pamuğun yarısından fazlasını bu iki il üretti. Türkiye’de tarım sektörünün daha iyi bir noktaya gelmesi için bu sene çiftçinin cebine nakden karşılıksız hibe olarak aktardığımız para Kasım başı itibari ile 7 milyar TL, 31 Aralık itibari ile 7.7 milyar liraya mal olacak” dedi.

Bakan Eker Diyarbakır’da ve bölgede yatırım yapan yatırımcının fazlası ile kazandığını da belirterek, “Burada yatırım yapan yatırımcı 100 lira harcar ise Devlet bunun karşılığında 116 lira para veriyor. Yani devlet üstüne ilave para veriyor. Çalıştırdığı işçinin sadece net asgari ücretini veriyorsun, cebinden onun sigortasını bile devlet yaptırıyor. Bütün bunlar bu bölgenin kalkınması için, bu bölgedeki kalkınmışlık farkının ve bir çok huzursuzluk ile sosyal kültürel problemin esasını teşkil eden kalkınmışlık farkını bu şekilde gidermeye çalışıyoruz hükümet olarak. Bunun için biz biran önce gerek GAP ile gerek DAP ile bunları hayata geçirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.