100 Bin İşletmeye Kredi Paketi Yolda

“Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler”in sorunlarının çözümüne yönelik hazırlanan 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı İstanbul’da açıklandı.

Girişimcilik ve finansmana erişim gibi alanlarda eylem planları içeren belgeyi anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Türkiye, ekonomisini büyütecekse, ihracatını arttıracaksa bunu KOBİ’lerle yapacaktır” dedi.

Ergün, bu yılın ikinci yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi açacakları müjdesini de verdi.

2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı, KOBİ’lerin büyümesi ve rekabet edebilmesine yönelik destekleri içeriyor.

KOBİ Stratejisi ve Eylem Planını açıklayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Biz bu planı hazırlarken KOBİ’leri korunması gereken bir yapı olarak değil, ülkemizin küresel rekabet gücünü arttıracak bir alan şeklinde kurguladık. Çünkü Türkiye, 2023 hedeflerine varacaksa, ekonomisini büyütecekse, ihracatını arttıracaksa bunu KOBİ’lerle yapacaktır… Strateji belgesinin nihai amacı KOBİ’lerin üretim, yatırım miktarı ile katma değerini arttırmak ve sürekli ve sürdürülebilir büyümelerini sağlamaktır” diye konuştu.

100 Bin İşletmeye Destek Yolda
Bu yılın ikinci yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi de yolda. Nihat Ergün, “Bunda da 50 bin liralık kredi üst limiti olacak ve geçen seferki desteklerden yararlanmayan işletmeler bu destekten yararlanacaklar” dedi.

Plana İş Dünyasından Destek
Eylem planına iş dünyasından da destek geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Böyle bir eylem planının başlatılması KOBİ’ler için cansuyu olacak” diye konuştu.

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan ise şu değerlendirmeyi yaptı: “KOBİ’lerin gelişmesine yönelik hepimizin önünde bir yol haritası çıkaran bu çalışmanın ülkemizin büyüme süreci açısından önemli olduğuna yürekten inanıyoruz.”

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.