Tuz Gölündeki Şaşırtan Suret

Türkiye’ nin İç Anadolu Bölgesi’ ndeki Tuz Gölü, Ankara, Konya ve Aksaray sınırlarının kesiştiği yerde bulunuyor. Türkiye’nin yüzölçüm olarak ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün derinliği 12 metre. Yaz mevsiminde buharlaşmanın etkisi ile alanı oldukça küçülüyor. Kuruyan kesimlerde tuz tortuları oluşuyor. Türkiye’nin tuz ihtiyacının bir kısmı buradan temin ediliyor. Uzmanlar ise 1915 yılından bu yana yüzde 85 oranında küçülen gölün kuraklık ve kirliliğin devam etmesi halinde 2015 yılında tamamen yok olma tehdidi altında olduğunu belirtiyor.
Konya ilindeki tuz gölünde ortaya çıkan silüet herkesi şaşırtıyor. Kimileri tamamen uydurma denebilecek bir durum olduğunu söylerken, kimileri ise bunun bir işaret olabileceğinden söz ediyor. Yetkililerce yapılan açıklamalarda oluşan bu silüetin tesadüfen ortaya çıktığı, bazı insanların durumu kullanarak halkın duygularını istismar edebileceklerini söylüyor. Eğer resim gerçekten oluşmuşsa da bu durum geçicidir.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Güler Göçmez, Tuz Gölü’ nde oluşan insan silüetinin tamamen tesadüfen oluşmuş bir şekil olduğunu söyledi. Doç.Dr. Göçmez, “İnsan silüetinin oluştuğu bölgede gölün suyla beslenmesi az olduğu için oluşan çökmeler ve tuz tortuları bu şekli ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Benzer Yazılar

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.