Troya Müzesi Tamamlanıyor

Troya Antik Kenti, müzesine kavuşuyor. UNESCO´nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Troya Antik Kenti’ndeki kazılarda çıkan eserlerin sergileneceği müze çalışmalarında sona yaklaşıldı. Müzenin, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılına yetiştirilmesi planlanıyor.

Homeros’un destanlarına konu olan Troya Savaşı’nın yaşandığı Antik Kent, UNESCO´nun Dünya Mirası Listesi’ne Türkiye’den giren 11 alandan biri. Efsanelere konu olan antik kent, her yıl yerli-yabancı binlerce turistin uğrak yeri aynı zamanda.

Çanakkale turizminde önemli bir paya sahip olan bölge, kazılarda çıkarılan eserlerin sergileneceği bir müzeye de kavuşacak.

Troia Antik Kente yapılması planlanan müzenin projesinde ihale aşamasına gelindi. Çanakkale Savaşları’nın 100. yılına yetiştirilmesi planlanan müzenin Çanakkale’nin turizmini önemli ölçüde canlandırması bekleniyor.

Müze konusunda bilgi veren Çanakkale Milletvekili Mehmet Danış, şunları söyledi:

“2011’in Mayıs ayında yapılan yarışma sonucunda seçilen bir proje üzerinden artık somutlaşmış olduk. Bugünlerde bu projenin detay projeleri artık seçildi, çizildi, bütün seçimler yapılıyor ve bakanlığa teslim edilmek üzere. Ümidimiz o ki 2012 yılının sonuna gelmeden Troya müzesinin ihalesi yapılmış olacak ve ilk kazma da vurulmuş olacak”

Troya Antik Kenti ve ören yerini yılda yaklaşım 500 bin turist ziyaret ediyor. Müzenin yapılmasıyla birlikte bu sayının daha da artması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.