Trafikte Geçmişe Dönük Cezam Var Mı?

Her araç kullanıcısı mutlaka bazı kural ihlali yapmıştır. Farkında olarak ya da olmayarak yapılan kural ihlallerinde ceza almış olunmaktadır. Kameralar hayatımıza girdiğinden beri çok alanda kolaylık sağlamaktadır. Birçok yerde gördüğünüz kameralar trafik alanında da oldukça yaygın kullanılmaktadır. Birçok trafik lambalarında kamera bulunmaktadır. Siz farkında olmasanız da Emniyet Müdürleri bunları bilmektedir. Bazen dalgınlıkla ya da bazen kırmızı ışıkta geçsem ne olacak ki kimse geçmiyor diyerek geçebilirsiniz. Fakat bu kamera da gözükmekte ve size ceza yazılmaktadır. Bu cezaları GİB Gelir idaresi başkanlığı internet sitesi üzerinden, internet vergi dairesi üzerinden, motorlu taşıtlar vergi dairesinden, E-beyanname üzerinden takip edebilirsiniz. Bu cezalar çoğu kişi için gereksiz olsa da hayati önem taşımaktadır. O emniyet kemeri takılması durumunda birçok kişi hayatta kalmakta ya da tam tersi olarak emniyet kemeri takılı olmaması halinde hayatını kaybetmektedir. Bu kurallara uyulmaması halinde yazılan cezalar internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Her bilgi ulaşılmakta ve herkesin hayatını kolaylaştırmaktadır. Araç muayene de hayati önem taşımaktadır. Yapılmayan kontrol durumunda araçta bulunan sorun belirlenemeyerek kazalara neden olmaktadır.

Son zamanlarda trafik cezaları oldukça ağırlaştırılmıştır. Sürücülerin çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kırmızı ışıkta durmayan, trafik tescil belgesini almadan trafiğe çıkan, ehliyeti yanında bulunmayan, resmi plaka taktırmayan ve sürücüleri rahatsız eden, diğer sürücülerin dikkatini dağıtacak şekilde far taktıranlar 189 TL ceza ödeyecektir. alkollü araç kullanmanın cezası; ilk yakalanma da 800 TL, ikinci yakalanmada 1003 TL, üçüncü ve sonrası için ise 1609 TL ceza ödeyecektir. Uyuşturucu ve uyarıcı madde ile araç kullanmanın cezası 4119 TL olmaktadır. Engelli park yeri cezası 176 TL olmaktadır. hız sınırını yüzde 10-30 arası aşanlara 189 TL, yüzde 30 dan fazla aşanlara ise 392 TL ceza ödeyecektir. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası da 963 TL olmaktadır. Araç muayenesi bu yüzden çok önemlidir. Bazen unutulmakta ya da geç yapılmaktadır. Bunlarda da ceza uygulaması vardır.

TÜVTÜRK araç muayenesinde araçta bulunan sorunlar belirlenerek rapor halinde verilmektedir. Bu sayede düzeltilerek oluşabilecek sorunların önüne geçilmektedir. Yapılmayan muayeneler de ceza yazılmaktadır. Bu cezalar internet üzerinden takip edilip borçlar yatırılmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.