Trafik Cezalarındaki Değişiklik

Ehliyet birçok kişide bulunun araç kullanmamız da gerekli olan bir belgedir. Son zamanlarda alması biraz daha zorlanmıştır. Araç kullanırken de uymamız gereken bazı kurallar vardır. Çoğu kişi tarafından gereksiz olsa da aslında hayati önem taşımaktadır. Bu kurallar sayesinde hayat daha kolay ve düzenli olmaktadır. bu kurallara uymak çoğu kişiye zor gelmektedir. fakat bu kurallar sayesinde birçok kazanın önüne geçilmektedir. Uymayarak da birçok kaza yapılmış birçok insan hayatını kaybetmiştir. Bu kurallar sadece sözlü uyarı ile önüne geçilmeyince belli başlı para cezaları belirlenmiştir. Birçok kişi bu cezalara takılmakta ve haberi olmadığı için faizleri ile birlikte ödemektedir. Fakat bunun önüne geçmek çok kolay. İnternet üzerinden çevrimiçi olarak birkaç bilgi ile cezalar öğrenilmektedir. E-Devlet üzerinden “Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama” sayfası yoluyla sorgulama yapılmaktadır. E-Devlet şifresi PTT’den 2 TL karşılığı alınmaktadır. Plaka ile de ceza sorgulanmaktadır. Geçmişe dair ceza olup olmadığı kolaylıkla öğrenilmektedir. Araç muayenesi yaptırmayanlara da ceza verilmektedir. Bu muayene ile araç da bir sorun olup olmadığı belirlenmektedir.

Bir araç alırken en çok eski dönemlere ait borcu var mı düşüncesi olmaktadır. bu sorunun cevabı için internetten çok basit şekilde cezası öğrenilmektedir. bu sorgulama ile her bilgi önümüze gelmektedir. ehliyet seri numarası ile de kullandığınız aracın cezası var olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Son zamanlarda trafik cezaları oldukça ağırlaştırılmıştır. Sürücülerin çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kırmızı ışıkta durmayan, trafik tescil belgesini almadan trafiğe çıkan, ehliyeti yanında bulunmayan, resmi plaka taktırmayan ve sürücüleri rahatsız eden, diğer sürücülerin dikkatini dağıtacak şekilde far taktıranlar 189 TL ceza ödeyecektir. alkollü araç kullanmanın cezası; ilk yakalanma da 800 TL, ikinci yakalanmada 1003 TL, üçüncü ve sonrası için ise 1609 TL ceza ödeyecektir. Uyuşturucu ve uyarıcı madde ile araç kullanmanın cezası 4119 TL olmaktadır. Engelli park yeri cezası 176 TL olmaktadır. hız sınırını yüzde 10-30 arası aşanlara 189 TL, yüzde 30 dan fazla aşanlara ise 392 TL ceza ödeyecektir. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası da 963 TL olmaktadır. Araç muayenesi bu yüzden çok önemlidir. Bazen unutulmakta ya da geç yapılmaktadır. Bunlarda da ceza uygulaması vardır.

Trafik ceza sorgulaması GİB Gelir idaresi başkanlığı internet sitesi üzerinden, internet vergi dairesi üzerinden, motorlu taşıtlar vergi dairesinden, E-beyanname üzerinden yapılmaktadır. TÜVTÜRK araç muayenesi gecikme cezası da öğrenilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.