Tasarruflu Evler Geliyor

Doğal gaz faturasının gelmediği, sobanın yakılmadığı, ısıtmak için ampulün yeterli olduğu, yaz aylarında ise klimaya ihtiyaç bırakmayan evler artık Türkiye’de. Almanya’da yaklaşık 13 bini bulan bu tarz evler enerji tasarrufu sağlıyor.

tasarruflu ev

16 santimetre kalınlığında ısı yalıtımı uygulanan evlerde enerji tasarruf oranı yüzde 90’ı bulurken evi ısıtmak için sadece 7 adet ampul yeterli oluyor.

İlk evi İzmir Urla’da inşaa ettiklerini belirten firma yetkilisi Alper Doğruer, “İzmir Urla’daki evin metrekare maliyeti bin 200 TL oldu. ‘Pasif Ev’de normal bir evin yapı maliyetiyle kıyaslandığında metrekare başına 75 – 100 TL arasında bir ekstra harcama yapıldı. Yapı maliyetinin yüzde 5’i ısı yalıtımı için harcandı. Ancak tüm bu ekstra harcama kalemleri sağlanan enerji tasarrufuyla kendisini 5 yıl gibi kısa bir sürede amorti ediyor” dedi.

Türkiye’de bu sistemle yapılan ilk evin sahibi olan Gerd Ketelhake ise, ‘Pasif Ev’de, “teras çatıda uyguladığımız drenaj sistemi sayesinde de yağmur suyu bahçede yer altına gömülü 20 tonluk su tankında toplanıyor. Tankın içinde yer alan mekanik bir sistemle arıttığımız suyu, bahçe sulamada, tuvaletlerde, çamaşır makinesinde kullanıyoruz.” diyerek evlerindeki başka bir özelliği daha belirtti.

Eve kurulan 10 metrekarelik solar panellerle güneş enerjisinden sıcak su elde edilirken, kış aylarında ek bir ısıtmaya gerek olduğunda kalorifer sistemi için gerekli olan sıcak su bu panellerle karşılanmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.