Sultanahmet’te Tek Tip Kıyafet

İstanbul’un önemli tarihi mekanlarından Sultanahmet Camii’ni ziyaret eden turistlerin, manevi ortama uygun kıyafetle camiye girme konusundaki çalışmalar tamamlanmak üzere. Turistler, girişe konulacak kıyafetleri giyerek camiye girecek. Tasarım konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten cami imamı İshak Kızılaslan, tek parça ve önden fermuarlı kıyafete kadınlar için şal ekleneceğini söyledi. Kızılaslan ayrıca, akustiği bozulan caminin ses düzeninin Kabe’nin ses sistemini yapan firma tarafından yenileneceğini belirtti.

sultanahmet

Kış aylarında günde yaklaşık 10 bin, yazın ise yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırlayan Sultanahmet Camii’nin imamı İshak Kızılaslan, tarihi camide yapılacak yenilikler hakkında konuştu. Özellikle yabancı turistlerin cami içindeki manevi ortama uygun bir kıyafet giymeleri konusunda çalışma yapıldığını söyleyen İshak Kızılaslan, çalışmanın Kültür Turizm İl Müdürlüğü, müftülük, belediye, cami görevlileri ve diğer ilgili yerlerin katılımıyla bir konsensüs halinde yürütüldüğünü anlattı. Çalışma sırasında onlarca tasarımın denendiğini ve kıyafet konusunda sona yaklaşıldığını anlatan Kızılaslan, tek parça ve önden fermuarlı, kadın kıyafetinde ayrıca şal eklemesi de olan, rahat ve kullanışlı bir kıyafet hazırlandığını dile getirdi. Kızılaslan ayrıca, tasarımın onlarca model arasından titizlikle eleme yapılarak ortaya çıktığını belirtti.

İshak Kızılaslan, ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle camide oluşan koku problemine karşı da bazı tedbirlerin alındığını ifade etti. Bu kapsamda camide özel bir naylon sistemi kullanılacak. Sistemin halıya zarar vermediğini, namaz kılanlar için rahatsız edici bir yanının bulunmadığını anlatan Kızılaslan, cemaatin rahatsız olmaması için bütün hassasiyetin gösterildiğini kaydetti.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.