Sosyal Medyaya Düzenleme

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığındaki görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

facebook

Sosyal medya konusunda yapılacak çalışmalarla ilgili sorular üzerine Bozdağ, sosyal medyanın, pek çok yalanın, iftiranın devreye sokulduğu, insanların birbiri aleyhine fikir ve duygularla yüklendiği bir alan, adeta bir silah haline dönüştüğünü söyledi.

“Hakaret nereden yapılırsa yapılsın bizim hukukumuza göre suçtur”

Bozdağ, “İftira ister Twitter’dan, ister Facebook’dan, ister haber sitelerinden ister televizyondan, meydandan nereden yapılırsa yapılsın bizim hukukumuza göre suçtur. Hakaret nereden yapılırsa yapılsın bizim hukukumuza göre suçtur. Suçu ve suçluyu övme hangi vasıtayla yapılırsa yapılsın bizim hukukumuza göre suçtur. İnsanları nefret temelli birbirinin karşısına dikmek, toplumu din, dil, sınıf ayrımı yaparak birbirinin karşısına dikmek, birbirine karşı suç işleyecek hale getirmek bizim şu anki mevzuatımızda da suçtur. Bunlarla ilgili zaten emniyet güçleri soruşturmaları yürütüyorlar, bunlarla alakalı işlemlerin hepsi yapılacaktır. O sitelerden yalan haberleri, iftiraları yayanlarla ilgili gereken adli tahkikat yapılıyor, bundan sonra da yapılmaya devam edecektir. Vuran, kıran, yakan, yıkanlarla ilgili de yine gereken soruşturmalar devam ediyor, devam edecektir.”

“Yüzbinlerce sahte hesap”

Sosyal medyada yapılacak düzenleme ile yapılmak istenenin Twitter, Facebook veya diğer sanal medyanın yasaklanması olmadığını vurgulayan Bozdağ, “Yasaklama diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Ama bu alanın kurallara bağlanması, bu alanda suç işleme özgürlüğünün olmadığının herkes tarafından bilinmesi ve bu alandaki suç ve cezalarla ilgili mevzuatımızda yer alan hükümlerden yetersizlikler varsa bunun cezaların caydırıcılığı ilkesi çerçevesinde yeniden gözden geçirmekten ibaret olacaktır” diye konuştu.

Bu alanda çok fazla sahte hesap bulunduğunu, sahte hesap açılmasının da önüne geçileceğini bildiren Bozdağ, şunları kaydetti:

“Birisi bir hesap açıyorsa o hesabı açanın o kişi olduğunu herkes bilecek. Son olaylara baktığımızda yüzbinlerce sahte hesap kişiler adına açılıyor, haberleri yok. O hesaplardan twitler atılıyor. İnsanların aleyhine kışkırtmalar yapılıyor. Bütün bunların önüne geçmek için, bu alanın doğru kullanılmasını temin için bir takım düzenleme çalışmaları vardır. Bunlar zamanı gelince kamuoyuyla paylaşılacaktır. Hem Türkiye’de hem uluslararası alanda bu konuda alınmış tedbirler nedir bunların incelemesi yapılarak gereken yapılacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.