Reklam Mesajlarından Siz de Bıktıysanız Okuyun!

Yıldırım, her şebeke için ne yapılması gerektiğini anlatırken, abonelik sözleşmesinde yer alan “Duyurular gelsin/gelmesin” bölümünün mutlaka doldurulmasını istedi. Yıldırım, Türkiye’de 72 bin baz istasyonu olduğu bilgisini de verdi.

Vatan’ın haberine göre çeşitli soru önergelerini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım GSM şebekelerinin “İstek dışı haberleşmeler”le ilgili çeşitli alternatifler olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

– Turkcell abonelerinin istek dışı mesajları 2780’e SMS olarak iletmesi durumunda tüketiciler bir daha o kategoriden mesaj almamaları sağlanıyor. Çağrı merkezi de aranarak almak istemedikleri mesaj türleri belirtebiliyor.

– Vodafone aboneleri de diğer firmalar tarafından sunulan içerik servislerine ilişkin tanıtım kısa mesajlarının gönderimi, abonelerin mesaj almak istemediklerine dair taleplerini Vodafone’a iletebiliyor.

– Avea aboneleri istek dışı mesajları 7672 servis numarasına mesaj göndererek reklam mesajlarını engelleyebiliyor.

– Ayrıca GSM abonelik sözleşmelerinde yer alan abone tercihleri arasında “işletmeciden ve avanyajlı servis ve tarifelerle ilgili kampanya duyuruları gelsin/gelmesin” hususu bulunmakta olup, bahse konu tercihler doğrultusunda işletmeciler ve ortakları abonelere mesaj gönderebiliyor.

GSM firmaları ve diğer firmalar tarafından satılan melodi ve oyunların da şikayet konusu olduğunu belirten Bakan Yıldırım, “Söz konusu hizmetlerin sunum şekli ve şartlarının düzenlenmesi, tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi ve tüketici şikayetlerinin azaltılması açısından düzenlemeler yapılmaktadır. Bu çerçevede söz konusu hizmetlerden yararlanan abonelerin tam olarak bilgilendirilmesi, gerçek iradelerinin onlara düşünme fırsatı verilerek tam ve doğru olarak yansıtılması, tüketicilerin ekonomik menfaatlerinin korunması hizmetin gerektiği gibi sunulması için BTK kararlar almıştır” dedi.

Binali Yıldırım, Türkiye’de Ocak ayı sonu itibarıyla 72 bin baz istasyonu olduğunu belirterek, “Bunlardan 18 bin 324’ü üç büyük şehrimizdedir” dedi. Yıldırım, Ankara’da 4.158, İstanbul’da 11.172, İzmir’de de 2.994 baz istasyonu olduğu bilgisini verdi. Baz istasyonlarının kurulmasında Sağlık ve Çevre bakanlıklarının görüşleri alındığını ifade eden Yıldırım, “Radyasyon’dan Koruma Komisyonu’nun sınır değerleri, ülkemiz tarafından kabul edilmiş olup, ihtiyati tedbir olarak da bu değerlerin 4’te 1’i uygulamaya konulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.