Pazarlama Promosyon Çalışmaları

İnternet pazarlama ve promosyon farklı sektörlerde ve her sektöre özel olarak uygulanan çalışmalar bütünüdür. Çeşitli firmalar yaptığı yenilikleri, değişimleri ve zaman zaman tanıtımları gerçekleştirmek amacıyla promosyon ve reklam uygulamalarını yaptırırlar. Belirli bir şirkete yönelik yapılacak olan reklam-promosyon çalışması o şirkete en uygun materyalin seçimi ile başlar. Materyal kullanılmayacaksa akılda kalıcı, etkili ve amaca en uygun olan slogan, logo çalışmalarıyla reklam-promosyon gerçekleşir.

Bu tanıtım stratejileri hangisi size uygun?

Firmanız için bir promosyon çalışması yaparken, nihai hedef her zaman akılda olmalıdır. Akıllı bir iş sahibi her zaman yapacağı işin, vereceği mesajın amacını düşünmeli ve ardından mesajın akılda kalıcılığı yönünde fikir üretmelidirler.

Üç Promosyon Çeşidi
1). Bildir
2.) İkna et
3.) Hatırlat

Bildirmek

Reklam-promosyon çalışması yapılacak firmanın özellikle yenilik söz konusu olduğunda bu yeniliği tanıtma ve anlatma gereksinimi duyulmaktadır. Bu firma yeni olduğunca çalışma da o ölçüde detaylı ve kapsamlı olmalıdır. Eğer çalışma yapılacak olan firma zaten olan bir ürünün farklı bir versiyonunu tanıtacak ise bu durumda zaten hedef kitle ve amaç kolaylıkla belirlenmiş olmaktadır. Dolayısıyla açıklamalı bir tanıtım yapmak yerine duyurmak akılda kalıcı bir şekilde ilan etmek en iyisi olacaktır. Mesela Apple iPod ilk çıkışında tanıtıldı, birçok Apple hayranlarının ve müzik severlerin hiç ikna edilmesine gerek yoktu. Çünkü onlar zaten benzer olanakları kullanıyorlardı.

İkna etmek

İkna etmek tüketicilerin tutumlarını değiştirmeye yönelik gerçekleştirilen bir çalışmanın tanımıdır. Tanıtılcak firmanın kalıcı olmasının yanısıra kullanılan slogan, logo..vb. materyalin müşteriyi ikna edebilmesi, akıla yatar hale getirebilmesidir.

Hatırlatmak

Çoğu işletmelerin yıllardır kendisine bağlı kalan sadık müşterileri vardır. Sadık müşteriler, bir şirketin güvencesidir. Ancak bu sadık müşterilere karşı şirketin kendisini güncel ve göz önünde tutması gerekir. Zaman zaman yapılan reklam kampanyaları, gerçekleştirilen promosyon çalışmalarıyla her daim müşterilerin önüne hatırlatma sunulur. Böylece firma müşterilerini kendine bağlı tutmaya çalışır. Yeni müşteri kazanmak daha zor olduğunda elinde olan müşteriyi kaybetmemek için bu yöntem kullanılabilir bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.