Nokia Melodisi Yarat 10.000 Dolar Kazan!

Kazanan melodi 2012’de piyasaya sürecek belirli modellerin, yani yaklaşık 100 milyon telefonun melodisi olacak. Seçilen melodinin yaratıcısı 10.000 dolarlık para ödülü kazanacak. Nokia yeni modellerinde kullanacağı melodisini kullanıcılarla birlikte oluşturup seçecek. Herkesin yaratıcılığını kullanarak katılabileceği dünya çapındaki yarışmada, yeni geliştirilen Nokia melodilerini http://nokiatune.audiodraft.com adresinde oylamaya sunarak yarışmaya katılmak, melodileri dinlemek ve oylamak mümkün.

Nokia’nın ünlü melodisinin kaynağı, Spaniard Francisco Tárrega’nın (1852-1909) “Grand Vals” adlı bestesi olmuştu. Melodi ilk kez 1994’te Nokia’nın 2100 serisi telefonları ile cep telefonu dünyasıyla tanışmıştı. Nokia kullanıcılarıyla ilk buluştuğu günden beri melodi, dünyanın en sık çalınan müziklerinden biri oldu ve milyonlarca Nokia telefonun melodisi halini aldı. Nokia melodisinin dünya çapında her gün bir milyardan fazla kez dinlendiği tahmin ediliyor.

Nokia, ses tasarımcılarından oluşan dünya çapındaki topluluk AudioDraft ile birlikte düzenlenen yarışmayla en yeni, orijinal ve yaratıcı ama aynı zamanda Nokia kimliğini koruyan melodiyi seçmeyi hedefliyor. Yarışmada katılımcılar hem eski hem yeni Nokia melodilerinin yanı sıra kendi oluşturdukları parçaları, sesleri ve aranjmanları kullanabilecek. Yarışmaya katılacak olan melodilerin en çok 30 saniye uzunluğunda olması gerekiyor. Son katılım tarihi 2 Ekim 2011.

En çok oy alan ya da “beğenilen” 5 melodi finalist olacak. Bunun dışında jüri de 5 finalist seçecek. Kazanan melodi jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonucu bu 10 finalist arasından belirlenecek. Jüride yer alan simalar arasında işitsel marka alanındaki saygın isimlerden Kai Bronner, TED konuşmalarıyla tanınan, Sound Business kitabının ve blogunun yazarı, Audio Branding Academy kurucularından Julian Treasure ve SoundCloud Marka ve Pazarlama İletişimi yöneticisi Mark Dewings yer alıyor. Nokia’nın tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Marko Ahtisaari de jürideki yedi isimden biri olacak.

Kazanan melodi şirketin 2012’de piyasaya süreceği ürün portföyündeki belirli modellerin, yani yaklaşık 100 milyon telefonun melodisi olacak. Aynı zamanda kazanan melodi, Nokia Mağaza’da ve Nokia’nın marka blogu Brand Book’ta yer alacak. Seçilen melodinin yaratıcısı 10.000 dolarlık ödüle de hak kazanacak. İlk beşe giren melodilerin yaratıcılarına ise 1000’er dolar para ödülü verilecek ve melodileri Nokia Mağaza’ya yüklenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.