Mutluluğu Sporla Yakalayın

Ağaçların, kuşların arasında mis gibi oksijeni hücrelerinize çekerek doğada egzersizle dolu bir gün geçirmeye hazır mısınız? Hiçbir ekstra alete ihtiyaç duymadan çevrenin size verdiği olanakları kullanarak uygulayabileceğiniz programla kardiyovasküler gücünüzü artırın, kaslarınızı güçlendirin, ruhunuzu arındırın.

Yürüyüşün herkesin yapabileceği harika bir aktivite olduğunu daha önce söylemiş miydik? Şekle girmek, kardiyo gücünüzü artırmak için hazırladığımız programlardan istediğiniz birini seçin, haftada 150 dakika yürümeye gayret edin.
Daha fazla kalori yakın
Yürüyüş hızınızı yükseltip düşürerek daha fazla kalori yakabilirsiniz. İşte size 50 dakikalık iki örnek program önerisi. Başlangıç ve bitişte 5’er dakika yavaş hızla yürüyerek ısınmayı ve soğumayı unutmayın:

1 – Hedef belirleyin:
Başlangıç noktanızdan itibaren orta hızda 25 dakika yürüyün. Sonra geri dönüp en yüksek hızınızda yürümeye başlayın ve başlangıç noktanıza 23 dakikada ulaşmayı hedefleyin.
2 – Tempolu yürüyün:
Tempolu bir şekilde 4 dakika yürüyün, sonra yavaşlayıp orta hızda 5 dakika yürüyün. 8 dakika tempolu, 5 dakika da orta hızda yürümeye devam edin. Arkasından 16 dakika tempolu, 5 dakika orta hızda yürüyün. 8 dakikalık tempolu yürüyüşle turunuzu tamamlayın.
3 – Dikkatinizi nefesinize verin:
Normal yürüyüş temposuna geçin. Gövdenizi yukarı doğru dikleştirerek ciğerlerinize alacağınız havanın hacmini artırın. Her nefes alışınızda tertemiz havayla bedeninizi yenilediğinizi düşünün. Yorgunluk ve acıyı nefes verirken vücudunuzdan atın. Bırakın ciğerlerinize dolan temiz havayla hücreleriniz arınsın, yenilensin.
MUTLULUK YÜRÜYÜŞÜ

10+ dakika
Stresten arınmak, rahatlamak için bu basit yürüyüş+meditasyon tekniğini istediğiniz uzunlukta uygulayabilirsiniz. Yürüyüşün sonunda sakinleştiğinizi, kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz…>
1 – Ayaklarınıza odaklanın:
Topuğunuzla yere basıp, adımınızı ayağınızın önüne doğru yuvarlarken altınızdaki zemini hissedin. 2-3 dakika boyunca yavaş tempoda yürürken ayaklarınıza odaklanmaya, yeri hissetmeye çalışın.
2 – Çevrenize odaklanın:
Nefes alırken temiz hava içeri, kirli hava dışarı diye düşünmek odaklanmanızı artırabilir. Zihninizi çevrenize odaklayın. Ne görüyorsunuz? Her zamanki gibi bakıp geçmeyin, gerçekten görün. Ağacı, kuşu, yerdeki dal parçasını… Sonra koku duyunuza geçin, ne kokluyorsunuz? Çevrenizdeki kokuları hissetmeye, ayırt etmeye çalışın. En nihayetinde duyduklarınıza odaklanın. Yürüyüşün sonunda kafanızda sizi rahat bırakmayan gereksiz düşünceleri attığınızı, düşüncelerinizin daha bir berraklaştığını fark edeceksiniz.
Daha hızlı sonuç almak için egzersizlerinizi açık havaya taşıyın. California’daki Pasific Ortopedi ve Spor Tıp Okulu’nda yapılan bir araştırma, outdoor egzersizcilerin 8 haftada ortalama 3.4 kg. daha fazla kilo kaybettiklerini ve vücut yağlarının yüzde 6.17’sini yaktıklarını ortaya koymuş. Nedeni ise doğada iç mekanların aksine yokuş, çukur ve engellerin bulunması, zeminin sürekli farklılık göstermesi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.