Muhteşem Yüzyıl Gerçekten Muhteşem mi?

Muhteşem yüzyıl dizisi üzerine yorumlar devam ediyor. Tarihi dizi ve film çekmek zor diyen tarihçiler dizide yanlışları tespit ediyor. Has odabaşi İbrahim Paşa dizinin hemen her sahnesinde başı açik geziyor, bu doğru değildir.

Valide Sultan saraya yeni gelen Hürrem Sultan’la rusça konusuyor, bir kaç sahne sonra Hürrem Sultan birine “dilimizi nasil biliyor” diye sorunca “Kirim haninin kizidir da ondan” cevabini aliyor. O siralarda Kirim Tatarlari 250 yil daha Rus egemenligine girmeyecek bir topluluktur, Kirim’da Rus etkisi söz konusu degildir, Ayse Hafsa Sultan’in Rusça bildigi hiçbir kaynakta yok.
Tarihçiler bu kez de Kanuni Sultan Süleyman’ın makam odasındaki yanlışları tek tek tespit etti. Daha önce de, 19 Ocak 2011 tarihinde yayınlanan ve Hürrem Sultan’ın Müslüman olduğu odada yer alan görüntülerde, tarihçiler tam 12 hata tespit etmişti.

Dizinin 2 Mart’taki sultan sofrasının canlandırıldığı sahnesinde ise 15 muhteşem hata saptayan tarihçiler, sürahi, kapaklı porselen sahan, servis tabağı, hizmetlilerin kıyafetleri, yeşil elma, sofra takımları, mumlar, bardak ve kaşıkların dönemin özelliklerini yansıtmadığını, bu görüntülerin sonraki yüzyıllara ait olduğunu söylemişlerdi. Tarihçilerin tespit ettiği diğer hatalar da şöyleydi: “Osmanlı döneminde ekmekler bıçakla düzgün kesilmez, somun ekmek olurdu. Oturma düzenine göre kimse padişaha arkasını dönüp yemek yiyemezdi.”

Kanuni Sultan Süleyman ile Hasodabaşı Pargalı İbrahim’in harita başında sefer hazırlığı yaptığı sahne de dikkatlerden kaçmadı. Uzmanlar ise padişahın kıyafetlerinden, odadaki perde ve şamdanlara kadar muhteşem hatalar tespit etti.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.