Kırmızı Rengin Gücü

En sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir. Hareketliliğin ve azmin ihtiyaç duyulduğu yerlerde kırmızı kullanılması uygun olabilir. Çünkü kırmızı renk insana şevk, azim ve hareketlilik kazandırır. Bundan dolayı özellikle gençlere hitabeden ürünlerde kırmızı sıkça kullanılır.

Kırmızının, özellikle yakın mesafelerden, fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle, uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Fakat uzaklaştıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı, uzak mesafelerden fark edilmesi istenen işaretler için mavi renk daha uygundur.
Profesör Andrew Elliot, “Kırmızı fiziksel reaksiyonları artırıyor, çünkü kırmızı bir tehlike işareti olarak görülüyor. İnsanlar öfkelendiklerinde ya da saldırıya hazırlandıklarında yüzleri kızarır. İnsanlar aslında başkalarındaki kızarmanın ve bunun etkilerinin farkındadır” diyor.

Profesöre göre, kırmızının modern dünyada hala böyle bir işleve sahip olduğunu, fakat rengin güçlü etkisinin bizi aynı zamanda güçlü kıldığını da savunuyor.

Rochester Üniversitesi profesörü, iki deneyde gönüllü öğrencilerin tepkilerini ölçtü. Her iki deneyde de kırmızı rengin tepkileri hızlandırdığı ve gönüllülerin daha güçlü olduğu görüldü.

Daha önce yapılan bir araştırma atletlerin, kırmızı giyen rakiplerine yenilmelerinin daha muhtemel olduğunu, kırmızıya maruz kalan öğrencilerin sınav sonuçlarının daha kötü geldiğini söylüyordu. Ancak uzmanlara göre, bu, kırmızının aynı zamanda dikkat dağıtıcı bir özelliğe sahip olmasından kaynaklanıyor.

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.