İstanbul’u Gezelim

İstanbul sahip olduğu geçmiş ve yaşanmışlık itibarıyla gezilecek ve görülecek yer sayısı çok fazladır. Her bir bölgede farklı bir değer, farklı hikayeler mevcuttur. İstanbul’da yaşayan insanların çoğu İstanbul’dan bihaber, yalnızca oldukları bölgede yaşamını sürdürmektedir. Halbuki her gün veyahut her hafta bir plan yapılsa İstanbul ve tarihimize ait birçok bilgi edinilir. Yazımızda İstanbul’da günübirlik gezilecek yerleri anlatacağız.

İstanbul’un incisi boğaz görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Dünyada nadiren bulunan ve stratejik öneminin yanısıra bu denli güzelliğe sahip olan boğaz mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Boğazın her bir bölümünün kendine has güzelliği vardır. Eminönü’nden kalkan seyahat vapurları boğazı baştan sona gezdiriyor. Deniz seyahatını tercih edenler için uygun olacan bir plan.

Tarihi yarımada’da gezilecek birçok yer mevcuttur. Beyazıt’tan başlayıp yürüyerek Beyazıt meydanı camiler Kapalı Çarşı görülür. Kapalı Çarşı’dan aşağı inmeyi tercih edenler Mahmutpaşa Eminönü’nü gezmiş olacaklardır. Kapalı Çarşı çok büyük bir çarşıdır. Sadece çarşıyı gezmek epey vakit alacaktır. İkinci bir alternatif olarak Kapalı Çarşı’dan değil de Çemberlitaş’tan aşağı yürünerek camiler eski yapılar görülebilir. Bu bölgede yemek yeme yerleri de epeyce mevcut. Sultanahmet’e gelindiğinde Sarnıç, Sultanahmet camii ve Ayasofya görülmeden geçilmez. Buralardan sonra Topkapı Sarayı’na gidilir. Vakit ayırılması gereken yerlerden biri de Topkapı Sarayı’dır. Topkapı Sarayı’ndan Gülhane Parkı’na geçiş yapılır. Tercihen aşağı yürünerek sahile ya da yukarı yürünerek tramvay yoluna çıkılır.

Eminönü Karaköy’de başlayan gezintide Galata’ya uğranılır. Galata Kulesi’nden Tarihi Yarımada’ya bakmak farklı olacaktır. Kule gezisinden sonra tünel ile İstiklal’e çıkılır. İstiklal bittikten sonra İnönü Stadın’dan aşağıya doğru Kabataş sahile inilir.

Çeşitli gezi alternatifleriyle yazı devam edecektir.

Benzer Yazılar

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.