Çocuklarınızı Sırt Çantalarından Koruyun

Omurga, sağlıklı yaşam ve hareket için vazgeçilmez bir yapı.Omurga, başı sağa sola döndürmek, yere eğilip bir şey alabilmek gibi temel hareketleri sağlamakta ve iç organları korumaktadır.Günlük yaşamdaki sırt, boyun, bel pozisyonları omurga eğriliğine neden olmaz. Aynı şekilde ağır çanta taşımak da eğrilik yapmaz ama bel, sırt, boyun ağrılarına neden olur.

Kötü pozisyonda ders çalışıyor diye sağlıklı bir çocuğun omurgasında kamburlaşma veya skolyoz şeklinde eğilme gelişmez.Omurgada 30’dan fazla omur denilen kemiksel yapılar vardır, bir yandan harekeli gerçekleştirip, bir yandan hayati önem taşıyan yapıları, organlarımızı korumaktadırlar.
En önemli görevleri;

En önemli görevlerinden biri omuriliğimizi korumasıdır. Kalp ve akciğer gibi organlarımızı da korumaktadır. Karın bölgemizdeki organlara da mekanik bariyer oluşturmaktadır. Omurgadaki fonksiyonel birimler, iki omur, aradaki disk ve bağlardan oluşmaktadır.Fonksiyonel birimlerin her biri diz, kalça eklemi gibi davranıp, hareket etmektedir.Omurgadaki bu fonksiyonel birimler ve hareketlerin tümü birbirine eklendiğinde, daha geniş hareketler yapmamızı sağlar.
OMURGADAKİ DOĞUMSAL SORUNLAR NELERDİR?

Fazla ya da eksik omur oluşumu veya anormal yapıda omur gelişimi gibi ciddi, doğumsal omurga anomalileri görülebilir.
Bu aksama veya anormal gelişim anne kanında, gebeliğin ilk 4-6 haftasında oldukça erken ortaya çıkar, annelerin bir bölümü bu dönemde gebeliğinin farkında bile olmayabililer. Omurga altıncı haftada şekillenir,genetik hastalık, ilaca, ışına maruz kalmak gibi faktörlerle omurgada doğumsal şekil bozukluğuna neden olabilmektedir. Bazen ise bebek doğduğu anda anormal omurga yapısının farkına varılabilinmektedir, bazen ise çocuk büyüdükçe belirginleşip bulgu verir. Hafif eğrilikler veya anomaliler gelişme çağına gelinceye kadar fark edilemeyebilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.