Bu da Elektronik Vasiyetname

Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Settar Ekinci, “Organlarını bağışlayan kişiler ailelerine organ bağışı ile ilgili vasiyetinin olduğunu söylesinler” dedi.

Organ bağışının önemine değinen Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Settar Ekinci, “Organ ve Doku Bağış Belgesi doldurmak isteyen tüm vatandaşlar bütün hastanelerimize başvurabilirler. Hastanelerimizdeki organ doku bürolarımıza başvuru yaptıkları takdirde kendilerine organ doku bağış kartı verilecektir. Ancak organ doku bağış kartı dolduran kişinin beyin ölümü gerçekleşmesi halinde mutlaka aileden veya yakınlarından organlarının kullanılması için izin gerekmektedir.

Bunedenle organ bağışı kartı dolduran tüm vatandaşlarımızdan bizim isteğimiz bu bağış kartını doldurdukları zaman mutlaka ailelerine ve yakınlarına bu konuda bilgi vermeleri ve bu konuda vasiyetinin olduklarını söylemeleri çok önemlidir. Aksi takdirde organ bağışı yapan kişi her ne kadar organlarını bağışlasa da aile izin vermediği sürece kişinin organlarını alamıyoruz” diye konuştu.

Ekinci, Türkiye’deki organ bağışı yetersizliğinin önüne geçmek için organ bağışı kartı yerine Sağlık Bakanlığı’nın “Elektronik Vasiyetname Kartı” hazırlığı içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.