Bebekleri Sallayarak Uyutmak Zararlı mı?

Bir haftalık bebekler günün yaklaşık yüzde 80’ini kısa aralıklarla uyuyarak geçirirler. Bir aylık olduklarında uyku zamanları günde 3 ila 4 kestirmeye ve 5-6 saatlik kesintisiz bir gece uykusuna dönüşerek gittikçe azalır.  Bebeklerin geceleri uykudan uyanmaları annelerin en çok zorlandıkları hususlardan biridir.

Günümüzde uzmanlar ‘bebek ağladığında bir süre sonra sesi kesilip uyuyacaktır’ diyorlar.  Gerçi anneler binlerce yıldır bebeklerini sallıyorlar ama konu araştırmacıların daha yeni ilgisini çekiyor. Anneler sallamanın bebeği sakinleştirdiğinden ve uyuttuğundan eminler ancak uzmanlar bunun ayrıca bebeğin gelişimine de çok faydalı olduğu hususunda dikkati çekiyorlar.

Erciyes Üniversitesi Çocuk İstismarını Önleme, Tedavi ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Yağmur, anne babaları; ağlayan bebeklerin susturulması için sallamamaları konusunda uyardı. Bebeklerin, ebeveynleri tarafından sevilirken ya da ağlayan bir bebeğin susturulmaya çalışılması esnasında aşırı sallamak suretiyle sarsıntıya maruz kaldığını belirten Yağmur, “Bunun da boyun kasları henüz gelişmemiş bebeklerin beyinlerinde köprü venleri yırtılmasına, beyin kanamalarına yol açmaktadır. Bu tür ‘Sarsılmış Bebek Sendromu’na maruz kalan bebeklerin yüzde 15-27’si ölürken, 3’te 1’i ise özürlü hale gelmektedir” dedi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.