Başbakanın Sırrı Kestane Balında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın zindelik sırrı ortaya çıktı. Yoğun temposuna rağmen zindeliğiyle dikkati çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  sırrı ortaya çıktı. İşte, Başbakan Erdoğan’ın ‘Şifadır, şifa’ dediği reçete.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 gün içinde 4 ülkeye seyahat edip; o toplantıdan bu toplantıya, o açılıştan bu açılışa koşturuyor; halkla buluşuyor, konuşma yapıyor, basın ordusunun sorularına yanıt veriyor. Yoğun temposuna rağmen zindeliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Başbakan Erdoğan’ın sırrı ne? ‘Altın çilek’ tüketerek, bağışıklık sistemini güçlendiren Erdoğan’ın ikinci doğal dopingi: Kestane balı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kestane balından nasıl faydalandığı geçen hafta ortaya çıktı.

5 gün boyunca Moskova, Kazan, Çanakkale, Mekke, Medine ve Cidde’de temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, uçakta rahatsızlanan Zaman gazetesinin Ankara temsilcisi Mustafa Ünal’ın durumunu görünce, ‘Ilık su içine bir tatlı kaşığı kestane balı karıştırıp hemen getirin. İçsin, hiçbir şeyi kalmaz’ talimatını verdi. Sonra da yanındakilere dönüp, ‘Ama su sıcak olmayacak, ılık olacak; şifadır şifa.’ dedi. Bu bal yarayı bile iyileştiriyor.

Kestane Balı Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Kestane balı, koyu kahverengi renkli, hafif buruk acımtırak kestane kokusuna özgü tadı olan bir baldır. Adı üstünde kestane balı kestane ağaçlarının yoğun olduğu bölgelerde yetiştirilen arıların kovanlarından elde edilmektedir.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Demir, kalsiyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller ve vitaminler içerir. Kestane Balı’nın dolum aşamasında, ısıtma işlemi uygulanmaz. Bal, bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay, besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu vetedavi edici özellikler gösterir. Mideye iyi gelir. Balın, bileşim maddelerince zengin oluşu nedeniyle özellikle sağlıklı yaşamda önde gelen gıda maddeleri arasında yer almaktadır. “Balın, difteri, boğmaca, verem, ülser, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde olumlu etkileri saptanmıştır.

– Kestane balı, ‘antiseptik’ ve ‘antioksidan’ özelliğiyle ön plana çıkıyor.
– Kestane balı kasları kuvvetlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler gösteriyor. Baş, göğüs ve karın ağrılarının giderilmesine, ağız yaralarının iyileştirilmesine, üst solunum yolu enfeksiyonlarının hafiflemesine yardımcı oluyor.
– Alman bilimadamlarının araştırmalarına göre kestane balı, yara tedavisinde antibiyotikten daha etkili. Kestane balı birçok antibiyotiğe karşı direnç kazanmış bakterilerin bulaşmış olduğu kronik yaraları bile birkaç hafta içinde tamamen iyileştiriyor.

Kestane balı sıcak suya karıştırılmamalıdır. Sıcak suyla birleşen bal vücutta baygınlık olarak kendini gösterebilir ancak krize dahi sebep olabilir. Kestane balının en doğalı doğu karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Ortalama fiyatı 40- 70 arasındadır. Gerçek bal yanmaz ve ateş yanaşmaz. Bunun deneyerek balın gerçek olup olmadığı anlaşılabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.