Ali Sami Yen Arazisini Hangi Senaryo Bekliyor?

Ağa Han Ödüllü Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan, ofis ve rezidans olmak üzere üç bloktan oluşan, toplam 1 milyar lira yatırım tutarına sahip projenin, 2014’te tamamlanması hedefleniyor.

Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığı Şirketi İcra Kurulu Başkanı Aziz Torun, stadının yeniden projelendirilmesi gereken bir alan olarak durduğunu, TOKİ ihalesi sonucu, değişen şartlara göre burada proje geliştirdiklerini belirtti.      
Projenin bölgeye nefes aldıracak, Mecidiyeköy’e bir meydan kazandıracak, aynı zamanda şehrin siluetini de değiştirecek muhteşem bir proje olduğunu ifade eden Torun, projenin inşaatına Haziran itibariyle başlamayı ve Mayıs 2014’te projeyi tamamlamayı planladıklarını kaydetti.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, konu ile ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, önce ”arsa satışı”nı deneyeceklerini, yeterli teklif gelmezse, hasılat paylaşımı yöntemi ile tekrar satışa sunabileceklerini söylemişti.

Arsa için 250 milyon lira ekspertiz değeri belirlendiğine işaret eden Bayraktar, ancak kendilerinin buradan daha fazla gelir beklediklerini belirtirken, ”Arsanın değeri konusunda 800 milyon-1 milyar lira gibi değerler ifade ediliyor. Bu ancak uygulama projesinin değeri olabilir. TOKİ’nin bu projeden alacağı gelir, ihale ile ortaya çıkacaktır. Tabii ki bize verilecek değerin ekspertiz değerinin üzerinde olması gerekiyor. Eğer arsa satışından iyi teklif gelmezse, hasılat paylaşımı ihalesi yaparız. Biz buradan iyi gelir bekliyoruz” diye konuşmuştu.

Bayraktar, ihalenin sonuçlanması durumunda, futbol sezonunun sonunda firmanın çalışmalara başlayabileceğini belirtirken, Ali Sami Yen’in arsasının önündeki 10 dönümlük alanın da park yapılacağını, ”Mecidiyeköy’e nefes aldırılacağını” açıklamıştı.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.