Aksaray Meydanına Düzenleme Projesi

İstanbul’un önemli noktalarından Aksaray Meydanı’nın görünümü değişiyor. İstanbul’un ana ulaşım bölgesi olan Aksaray için yeni meydan projesi hazırlandı.

aksaray meydan düzenlemesi

Kente yeni meydanlar kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çağlayan Meydanı’ndan sonra bir yandan Taksim, Beyazıt, Beşiktaş, Aksaray, Üsküdar meydanları için kolları sıvarken, diğer yandan da Maltepe ve Yenikapı’ya dolgu meydan projelerini tamamladı.

Aksaray Meydanı’nın çehresini değiştirecek yeni düzenlemeye göre, Atatürk Bulvarı üzerindeki araç üst geçitleri ile viyadükler kaldırılacak. Meydan, mevcut yol seviyesinin altında kalan tarihi Valide Sultan Camii’nden başlayarak Muratpaşa Camii ile Zübeyde Hanım Parkı’nın çevresini kapsayacak. Projeyle, Ordu Caddesi, Ceylan Sokak, Şair Efendi Sokak, Mesihpaşa Caddesi’nin tamamı yayalaşacak.

Aksaray Meydanı yeni düzenlemesiyle 62 bin metrekarelik yayalıştırılmış bir alana ev sahipliği yapacak. Böylece yeni Aksaray Meydanı, 22 bin metrekarelik Çağlayan Meydanı’nın yaklaşık üç katı büyüklüğünde olacak. Aksaray’daki yeraltı çarşısının kalacağı yeni meydan düzenleme projesinde, Vatan Caddesi üzerinden gelen araç trafiğinin sinyalleri azaltılarak yaya geçiş öncelikli düzenleme olacak. Yusufpaşa ve Aksaray tramvay istasyonları iptal edilerek, tek durak olarak düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.