8 Bin Yıl Öncesine Ait Ayak İzleri Bulundu!

Yenikapı’daki Marmaray/Metro bilimsel kazıları yine olağanüstü bir keşifle kendini hatırlattı: Deniz seviyesinin altında, 8 bin yıl öncesine ait ayak izleri, İstanbul için bir ilk ve dünyada çok nadir rastlanan bir buluntu.

Habervesaire’den Gökhan Tan’ın haberine göre; Marmaray ve metro projesi için Yenikapı’da yedi yıldır devam eden arkeolojik kazılar kent tarihi için ilk olma niteliği taşıyan bir keşifle kendini hatırlattı: İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığı’nda yürüttülen kazılarda kentteki ilk insanların ayak izlerine ulaşıldı.
Denizin 8 metre altında insana ait ayak izi

Müze arkeologları, Neolitik döneme (İÖ 6 bin 300 ile 5 bin 500) tarihlenen ve deniz seviyesinin 8,2 metre altındaki katmanda, killi tabakanın üzerinde insana ait ayak izlerine ulaştı. İzlerin, suyla taşındığı anlaşılan deniz kumuyla örtülmeden önce kuruduğu ve bu sayede korunageldiği görüldü.
Dünyada çok az örneği var

Kazı başkanı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan, Anadolu topraklarında insana ait Kula’dan (Manisa) sonra rastlanan ilk ayak izlerine Yenikapı’da ulaşılmasını kültür tarihi açısından ve tüm arkeoloji dünyası için heyecan verici buluyor.

Tarih öncesi dönem uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, bu heyecana yerinde tanık olan isimlerden. Yenikapı’da daha önce ulaşılan, aynı döneme tarihlenen ve tümü de ilk olma niteliği taşıyan buluntuları hatırlatan Özdoğan, “Mezarlarına ya da evlerine ulaşılan insanların ayak izlerine rastlanması, 8 bin yıl önce orada yaşayanlarla daha sıcak bir bağlantı anlamına geliyor. Sıradan bir buluntu değil ve dünyada da çok az örneği var” diyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.