3.500 TL Maaş İsteyen Var mı?

Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Gölbaşı beldesinde besiciler, aylık 3 bin 500 lira maaşla hayvanlarına 6 ay bakacak çoban bulamayınca ‘iş başa düştü’ deyip çobanlık yapmaya başladı. Dışarıdan çobanlık için gelenlere güvenmeyen besiciler, devletten konuya çözüm bulmasını istiyor.

çobanYılın 6-7 ayını kar altında geçiren Bitlis’te, kışın uzun sürmesi nedeniyle çobanlar işsiz kaldıkları için çalışmak üzere büyük şehirlere gidiyor. Çobanlık yapanlardan bir kısmı İŞKUR’un açtığı kurslar sayesinde meslek sahibi olup işe yerleşirken, önemli bir kısmı da il genelinde açılan köy korucusu kadrosuna yerleşince köylerde çobanlık yapacak güvenilir kimse kalmadı. Şehir dışından çobanlık yapmak için gelenlere de güvenmeyen besiciler 6 aylığına 15 bin lira ücret ödedikleri çobanlık için rakamı 21 bin liraya çıkarmalarına rağmen talipli çıkmayınca iş başa düştü deyip sırayla çobanlık yapmaya başladı.

Besici Nuri Sezgin, kışın uzun sürmesi nedeniyle çobanların erken işsiz kaldığını belirterek, “Bu nedenle çobanların önemli kısmı evinin geçimini sağlayabilmek için büyük şehirlere çalışmaya gitti. Ya da belediyeye geçici işçi oldu. Hal böyle olunca normalde 15 bin lira olan 6 aylık çobanlık ücretini 21 bine çıkardık ama halen köyden çoban yapacak kimse çıkmadı. Bu yüzden çoban bulana kadar kendimiz koyunlarımıza çobanlık yapıyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.