2012’nin Tünel Otobüsleri

Hiç takılmamış hissi veren LCD gözlükler, araçların üstünden geçen tünel otobüsler. İşte 2012´nin sürpriz teknolojileri.

TÜNEL OTOBÜSLER: Özellikle büyük şehirlerde toplu taşımacılık her açıdan şart. Otobüs ve dolmuşlarda gördüğümüz ani durmalar, duraklardan sinyalsiz trafiğin aktığı şeride geçmeler kaç sürücünün yüreğini ağzına getirmemiştir ki.
Tünel otobüs olarak adlandırılan yeni dizaynla toplu taşıma araçları asfalta gömülü raylardan gidecek. Yüksek ve geniş oldukları için altlarından arabalar geçebilecek.
1200 yolcu taşıyabilen, tavanındaki güneş panellerinden dolayı güneşli havalarda güneş enerjisiyle çalışabilen, caddeleri kazarak, doğayı öldürerek yapılan metro tünellerinin inşaatından çok daha ucuza mal olan, trafiği engellemeyecek bu araçların üretimine başlanmış bile.

FORMALDEHİT ÖLÇEN ALET: 2009 yılında Dünya Sağlık Örgütü, kumaşlarda formaldehit kullanımının zararlarıyla ilgili bir genelge yayımladığında “Formaldehitin kumaşta ne işi var” diye çok şaşırmıştık.
Çünkü formaldehit, insan sağlığı ve ekosistem için çok zararlı olan renksiz, keskin ve kötü kokulu bir kimyasal. Gerçi çok düşük miktarlarda hem havada hem de vücudumuzda bulunmakta ama bu konsantrasyon arttığı anda alerjiden kansere kadar her türlü sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.
Kumaşlarda su geçirmezlik, kırışmazlık, rengin uzun süre solmaması, antibakteriyel olması gibi bizi cezbeden özellikler bu “zehir” sayesinde oluşturulabiliyor. Formaldehit tabii sadece giysilerde değil yapı malzemelerinde ve ev eşyalarında, hatta duvar kâğıtlarında ve bebek oyuncaklarında bile bulunuyor.

LCD GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ: Genelde şıklığı için aksesuar olarak kullanılan güneş gözlüklerini baş ağrısı yaptığı için kullanamayan çok sayıda insan var.
Üstelik camlarını koyu renk seçerseniz güneşin az olduğu havalarda etrafı karanlık gibi, açık renk seçerseniz parlak güneşlerde hiç gözlük takmamış gibi hissedeceksinizdir.
Oysa Chris Mullin tarafından yeni keşfedilen LCD gözlükler, sıvı kristalden yapılmış. Hem çok şık hem de bütün bu şikâyetlerin hepsini elimine eden özelliklere sahip.
En önemli özelliği ise ışık hassasiyetinden kaynaklanan baş ağrılarına bire bir gelmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.