Baskı Balata Testi

Debriyaj sistemi hareket eden motorun hareketlerini yürüyen aksama (lastiklere vs) düzgün bir biçimde iletmesi için tasarlanmış bir sistemdir. Bu sistem olmasaydı ya motor yada yüryen aksam zarar görürdü. Görevi hareket halinde bulunan motoru durur vaziyette bulunan yürüyen aksama yumuşak bir hareketle iletmektir. Bu iletme sırasında debriyaja yük binmekte ve zamanla bu sistemi yıpratmaktadır. Fakat bu sistemdeki parçaları yenileyerek tekrar yeni haline getirebilmek mümkündür. 3 farklı şanzıman çeşidi vardır. Bunlar manuel şanzıman, otomatik şanzıman ve yarı otomatik şanzımandır. Yarı otomatik şanzımanlara günümüzde pek rastlanmamaktadır. Otomatik ve manuel şanzımanlar ise günümüzde en çok kullanılan şanzıman tipleri. Bu arada otomatik şanzımanlarda çalışma prensiplerine göre değişiklik gösterebilmekte. Benim burada bahsetmek istediğim manuel şanzımanlar; genel olarak baskı, balata ve rulman olmak üzere 3 ana parçadan meydana gelir ve en çok aşınan parçalarda bunlardır. Peki bu parçaların testini sökmeden yapabilme imkanımız var mı? Tabiki var; bunun için en çok kullanılan yöntem el freni yöntemidir ancak bu yöntemi kullanmanız için el freninizin çalışır durumda olması gerekir.

El frenini sonuna kadar çekip aracı sabitleyin ve vitesi boşa alıp aracı çalıştırın. Ayağınız debriyaja basılı vaziyette vitesi 1′e alın. Daha sonra aracı kaldıracakmış gibi sol ayağınızı debriyajdan çekerken sağ ayağınızla hafif hafif gaza yüklenin. Bu durumda;

1) Eğer aracınız el frenini dinlemeyip hareket etmeye çalışıyorsa ve sonunda motor zorlanıp stop ediyorsa debriyaj sisteminiz kaçırmıyor, yani sağlam demektir.

2) Eğer aracınız hala çalışmakta direnip hareket etmek için bir çaba göstermiyorsa ve motor devri yükselmeye devam ediyorsa debriyaj kaçırıyor, yani problem var demektir.

Bunun haricinde buna benzer bir testi rampada da yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanabilmeniz için motorunuzun sağlıklı olması gerekir.

Rampada normal vitesin bir alt vitesine düşüp dip gaz yapın eğer aracınız hızlanmadığı halde devir artıyorsa bu da debriyajınızın sıyırdığı anlama gelir.

Sorunsuz sürüşler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.