Google’dan Her Dilde Muhabbet Hizmeti

Apple’ın çenebaz özel sekreteri “hello Siri” gibi sevimli bir adı olmasa da, Android kullanıcıları “Google Muhabbeti” (GoogleConversation) sayesinde birbirleriyle kendi dillerinde konuşabilecekler. Ancak bu konuşma robot gibi bir kadın sesi aracılığıyla olacak.

Google’ın bu teknolojisi, bölgesel aksanlar da dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanında kendisini geliştirerek ilerleyeceği için ilk başta bazı konuşmalarda tercüme hataları gibi sorunlar kaçınılmaz olacak.

Google, insanlar bu uygulamayı kullandıkça kalitenin de artacağını, ilk versiyonun “muhabbetin başlamasına katkıda” bulunacağını açıkladı.

Uygulmanın diğer bir özelliği de konuşmada yapılan hatarı belirlemesi. Söylenen sözler metne dönüştürülebilecek ve metinde nerede hatalar yapıldığı kontrol edilecek. Bu da özellikle yeni bir dil öğrenenler açısından faydalı bir hizmet olacak.

Uygulama aynı zamanda daha büyük tabletlere de uyarlandı.

Google bu hizmeti ilk olarak İngilizce ve İspanyolca ile denedi. Şimdi Brezilya Portekizcesi, Çek, Flemenkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Manadarin Çincesi, Polonyaca, Rusça ve Türkçe olmak üzere 14 dile genişletiyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.