Dinlenemeyen Telefon Piyasada!

Sistem Teknik tarafından Türkiye getirilen Enigma E310TR, Koç Sistem ve C5 Electronic işbirliğiyle Türkiye pazarındaki yerini almaya hazırlanıyor.

Almanya’da üretilen Enigma E301TR ilk kez Sistem Teknik A.Ş tarafından Koç Birliği ile Türkiye pazarına getirilerek, Türk kullanıcılarına sunulacak. Yaklaşık 15 gün içerisinde satışa sunulacak olan Enigma E301TR’nin fiyatı ise 3 bin 500 TL. Yüksek güvenliğe sahip kriptolu Enigma E301TR’ler artık yasadışı dinlenmeye son verilmesi amaçlanırken, bu cep telefonu sayesinde ikili görüşmeler de gizlilik ve güvenlik altına alınacak. Enigma E301TR’den başka bir cep telefonu markasıyla şifreleme yapılamıyor. 15 gün içerisinde meraklıların satışına sunulacak olan Enigma Avrupa Birliği ülkeleri dışında sadece Türkiye’de satılacak.

Kriptolu dinlenemeyen cep telefonu Enigma E310TR’nin tanıtım toplantısı, Feriye Restaurant’ta gerçekleştirildi. Toplantıda slayt gösterisi eşliğinde telefona ilişkin teknik bilgiler veren Sistem Teknik Genel Müdürü Burç Tutanç, yasadışı telefon dinlemelerinin birçok kişide endişe yarattığı söyledi.

256 Byte’ın üzeri 77 üzerinde büyüklüğünde bir anahtara sahip. Bu da her kelimenin her harfin 77 farklı alternatif ve kombinasyonla şifrelenebildiği anlamına geliyor ki bu gerçekten büyük bir değer. Bunu bugünün teknolojisiyle hiçbir hackerın çözebilmesi mümkün değil” şeklinde konuştu. Tutanç, özellikle kurumsal büyük şirketlerden talep beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Kurumsal büyük müşterilerin talep göstermesini bekliyoruz. Daha sonra ünlüler, kendi özel hayatının kendisinde kalmasını isteyenler politikacılar, gazeteciler, çok önemli işadamları ve borsacıların bu telefona talep göstereceğini düşünüyoruz. Gerçekten ticari sırları insanlar konuşmakta, maalesef çok basit düzeneklerle herkes birbirini dinleyebiliyor. İnşallah Enigma’yla herkesin özel hayatı kendine kalacak. Satış konusunda beklentimiz 2012’yi 100 binli seviyelerin üstüne çıkarmak.”

Benzer Yazılar

One comment

  • Kunter Semil

    İlk kez böyle bir telefon görüyorum. Çok değişik bir teknolojisi varmış. Telefonları yasalara aykırı olarak dinleyen kişileri engelleyeceğini düşünüyorum. Cep telefonu piyasasını da hareketlendirir bu telefon.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.