Bu da Milli Arama Motoru

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, siber güvenlik konusunda uyardı, bilişimin en önemli sorunu haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin mutlaka kendi arama motoruna sahip olması gerektiğini ifade eden Yıldırım, internet üzerinden tüm bilgilerin ABD’ye aktığını söyledi.

TBMM Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımının Başta Çocuklar, Gençler ve Aile Yapısı Üzerinde Olmak Üzere Sosyal Etkilerinin Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın başkanlığında toplandı. Ünüvar toplantının başında yaptığı konuşmada, komisyonun yasal süresinin bu hafta sona ereceğine işaret ederek, internetin taşıdığı fırsatları artırmak, riskleri azaltmak amacıyla çalıştıkları belirtti ve hazırlayacakları raporun ülkenin yol haritasına katkı sağlamasını umduklarını söyledi.

Yazılımın, gelişim içindeki payının biraz daha sınırlı kaldığına işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Toplam içindeki payı 1’e 4 gibi. Yani tüketen bir pazara sahibiz, onu demek lazım. Üreten pazarımız henüz istediğimiz düzeyde değil. 2003’de 2,9 milyar dolarmış, şimdi 11 milyara çıkmış ama 11 milyarla sınırlı, neden? Çünkü bizim hala ülkemizde yazılımın bir ürün olduğu, çoğu kesimlerce kabul edilmiyor. Yazılım bir üründür, akıl teridir. Ürün deyince fabrika akla geliyor, koca koca fabrikalar, makinalar ve binlerce insan. Halbuki yazılım firmaları 3-5 kişiyle başlayıp, 10 sene içinde 200 milyar dolara ulaşmış. Örnek; google, facebook. Bunlar 10-15 yıllık mazisi var ve üniversite öğrencilerinin başlattığı, bugün 200 milyar dolara yakın ciroya sahip dev, küresel kuruluşlar. Bizim Telekom 160 yıllık, 50-60 bin çalışanı vardır ve toplam cirosu 10 milyar doların altında. Bilişimde değişimin nasıl yaşandığını bu açıkça gösteriyor; alın terinin yerine akıl teri alıyor, tüm dünyada.”

Yıldırım, 2023 hedefleri hakkında bilgi verirken de milli internet arama motorunu (e-Çelebi) hayata geçirmek istediklerini belirtti. Google, yahoo gibi arama motorlarının Türkiye versiyonunu yapmayı hedeflediklerini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi: “Bu aslında bence çok önemli bir şey. Burada biraz da geciktiğimizi itiraf etmeliyim. Bilgilerin kaynağının başkasında olması, sürdürülebilir bir şey değil. Şimdi paylaştığınız her bilgi, sizin olmaktan çıkıyor. Bu alanın en önemli özeliği, tuşa dokunduğunuz anda bıraktığınız her iz, artık sizin olmuyor. Kimin oluyor? Anonim oluyor. Anonim olurken de adres bir ülkeye doğru gidiyor. Bugün dünya bundan şikayetçi. ‘İnternetin sahibi benim, ben buldum’ diyor ABD ve müthiş bir kavga var. Bu kavganın sebebi şu; bütün bilgilerimiz, bu ülke üzerinden akıyor, biz bu bilgilerin güvenliğini, herhangi bir sorun yaşadığımızda, başımıza bir iş gelmeyeceğinden nasıl emin olabiliriz. Bu soruyu bir çok ülke soruyor şu anda. Bu konuda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Avrupa Konseyi Siber Suçlar Konvansiyonu gibi organizasyonlar, hepsi, bu işi tartışıyorlar ama bir uzlaşma henüz bulunmuş değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.