Bilgisayarınızı Sistemine Bulaşan Virüsü Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Zararlı yazılımlar, dikkatli kullanıcıları dahi zaman zaman tuzağına düşürebiliyor. USB bellekteki zararsız gibi görünen bir dosyaya tıklamak, arama sonuçlarında yanlış bir siteye gitmek, şüpheli bir uyarı mesajını iptal etmek gibi eylemler, zararlıların sisteminize girmesinin ilk adımı olabilir.

İnternetten torrent ve korsan yazılımlar indiriyorsanız, solucan, casus yazılım ve trojanlarla karşılaşma ihtimaliniz çok daha fazla. Bazı durumlarda PC’nizin virüslerin eline geçtiğini öğrenmek, gerçekten ele geçirilmesinden bile kötü olabilir. Değerli verilerinizi kaybedebilir, yedekleriniz virüsler tarafından bozulabilir ve diskinizi biçimlendirip Windows’u en baştan yüklemeniz gerekebilir.

Ancak bunu yapmadan önce PC’nizi zararlılardan temizlemek için deneyebileceğiniz bir takım yollar mevcut.
Zararlının işaretleri

Bazı zararlıların bulaştığını anlamak son derece kolay olsa da, bazılarını farketmek daha zor olabilir. Sizi ‘korkutarak’ bir dosya indirmeye zorlayan web siteleri, bu sayede PC’nize bir zararlıyı sokarak ekrana hata mesajları, tarayıcı pencereleri getirebilir ve canızını sıkabilir.

Bu tür zararlıların bulaştığını anlamak kolaydır. Tanımadığınız yeni bir araç çubuğu, masaüstünüzde yüklemediğiniz bir programa ait kısayol, farklı bir adrese ayarlanmış tarayıcı giriş adresi sıkça rastlanan belirtilerdir. Kendini fazla belli etmeyen diğer belirtiler arasında ise internetteyken kullandığınız veri miktarının artması, hiçbir etkinlik yokken router’ınızın ışıklarının bir etkinliğe işaret etmesi, tarayıcınızın beklenmedik pencereler açması ve Windows’un kendi kendine yeniden başlaması sayılabilir.

Bazı zararlılar ise fare kontrolünün tersine dönmesi gibi garip etkilere sahip olabilir. Ancak belirtiler ne olursa olsun, çözüm aynıdır: Zararlı kodun silinmesi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.