Bataryalar Artık Suyla Çalışacak

Enerjinin her şeyden çok daha fazla önemli olduğu bugünlerde bilim adamlarının üzerinde çalıştığı konuların başında piller geliyor. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacıların bu konuda yaptığı bir ilerleme ise herkesi heyecanlandırdı. Bu geliştirilen yeni teknoloji, ufak çaplı elektronik cihazlara (cep telefonu gibi) 10 saatten fazla enerji verebilecek.

Samsung’un Araştırma Merkezi başkan yardımcısı Yong-soo, bu teknolojiyle ilgili şunları ifade etti: “Telefon açıldığında, telefondaki metal ve su, hidrojen gazı üretecek. Ardından gaz yakıt hücresine nakledilecek ve havadaki oksijenle karşılaştıktan sonra güç üretimi gerçekleşecek.”
Pil teknolojisinde tuzlu deniz suyu ve normal su kullanan araştırmacılar bu şekilde daha önceden aldıkları etkiden daha yüksek ölçüde verim aldılar. Yeni geliştirilen pilde de normal pillerde olduğu gibi pozitif ve negatif elektrotlar ve elektrik yüklü iyonları olan bir sıvı bulunuyor. Bilim adamları bu sıvı yerine normal su kullanarak, içindeki iyonların da sodyum klorür yani tuz olmasını sağladı.

Pil öncelikle temiz suyla dolduruluyor ve az bir elektrik yük veriliyor. Daha sonra drane edilen temiz su yerini deniz suyuna bırakıyor. Deniz suyunun içerisindeki tuz ise elektrotlar arasındaki elektriğin iletilmesinde büyük rol oynuyor. Araştırmacıların ortaya çıkarttığına göre, deniz suyu ile elde edilen potansiyel güç, normal bir pilinkinden çok daha yüksek.

Profesör Yi Cui, bu pilin etkilerini arttırmak için halen çalışma içerisinde olduklarını belirtirken 50 metre küplük temiz suyla çalışan bir elektrik santralinin bu yöntemle saniyede 100 megawat elektrik üretebileceğini ve bunun 100 bin ev için yeterli olabileceğini de belirtti.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.