Android Krallığa Yürüyor!

Araştırma şirketi Ovum’un tahminlerine göre, Android tabanlı akıllı telefonlar 2017’e kadar küresel akıllı telefon piyasasının lideri olacak. Diğer bir araştırma şirketi Canalys ise 2012’in ilk çeyreği itibariyle Çin’in dünyanın en büyük akıllı telefon piyasası haline geldiğini belirtti. Dünya genelinde üretilen Android tabanlı akıllı telefonların yüzde 25’i, 2012’in ilk üç ayında Çin’e gönderildi.

Çin böylece, Android’in güçlenmesinde en büyük katkı payı olurken, dünyanın en büyük akıllı telefon piyasası unvanını ABD’nin elinde aldı.

Ovum raporu, Android’in 2017’e gelindiğinde küresel akıllı telefon piyasasının yüzde 48’ine sahip olacağını belirtti. Rapor, Android’in 2010 yılında yüzde 17 olan pazar payını 2011’de yüzde 44’e çektiğini gösterdi. Apple’ın ise 2011’de yüzde 23 olan pazar payını 2017’de yüzde 27’e yükseltmesi bekleniyor.

Android ve Apple’ın Çin’de başarısı giderek artarken, gelişmekte olan piyasalarda ayakta kalmaya çalışan RIM ve Nokia, stratejilerinin başarılı olacağı konusunda iyimser.

RIM’in Ocak ayında göreve gelen yeni CEO’su Thorsten Heins, “Yerel piyasanın özelliklerine adaptasyon sağlamak için ‘yerelleştirme ekipleri” kurduklarını” belirtti. BlackBerry World 2012’de konuşan Heins, geçtiğimiz hafta teknoloji dünyasına tanıtılan BlackBerry 10’un, sahip olduğu özelliklerle piyasaya büyük yenilikler sunacağını ifade etti.

Nokia ise başta Lumia 900 ve 610 olmak üzere fazla pahalı olmayan telefon çeşitleriyle Asya’da başarılı olmayı umuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.