4G 3G’nin Pabucunu Dama Atıyor

Türkiye’nin 3G teknolojisine geçişte yaşadağı sıkıntıları muhtemelen hatırlıyorsunuzdur. Opearatörler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, iptal edilen ihaleler derken, neredeyse tüm dünyanın kullandığı 3G teknolojisi bize oldukça geç gelmişti. Henüz bu teknolojiye yeni yeni alışmaya başlarken, diğer ülkeler 3G’yi terk etmek için önemli bir adıma imza atmış durumda. 

Haberlere göre, AB Komisyonu üyesi Neelie Kroes, AB ülkelerinin 2011 yılı sonuna kadar 4G teknolıjisine geçeceğini resmen duyurdu. Teknik kurallar ve radyo frekansı bandları konusunda anlaşmaya varıldığını söyleyen Kroes, 2012 yılının ilk saatlerine dirildiğinde, 27 Avrupa ülkesinin 4G’ye geçiş yapmış olacağını açıkladı.  4G’ye geçiş, sadece AB ülkeleri ile de sınırlı değil. Çin, Japonya ve ABD’deki operatörler de, en geç 2012 yılında 4G’ye geçişi tamamlamış olacak.

Yeni nesil telekomünikasyon çözümleri alanında faaliyet gösteren Huawei, yıl başında telekom operatörü TeliaSonera ile Norveç’in başkenti Oslo’da dünyanın ”ilk” 4G/LTE (Uzun Vadeli Dönüşüm – Long Term Evolution) altyapısını kurmak üzere anlaşmıştı.

Geçen yıl ABD’de hizmet veren T-Mobile, LTE temelli ağ testini Almanya’da yapmş. Denemede, Bonn kentinde Ren nehrinin iki ayrı yakasında bulunan Deutsche Telekom binası ile T-Mobile binası arasında hareket eden bir araçtan veri alışverişi gerçekleştirilmişti.  Türkiye’de İSE Turkcell, bu yıl içinde yaptığı testte, saniyede 170 Mbps üzerinde bir hıza ulaşmıştı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.