2045 Robot Yılı mı Olacak?

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Küresel Gelecek 2045 Uluslararası Kongresi’nde konuşan iş adamı Dimitri Itskov, bir gün robot vücutlara sahip olabileceğimize inanıyor.

Bilim dünyası, son 10 yıl içinde beyin-makine ara yüzlerinin hızla geliştiğine ve fütürist fikirlere kapı araladığına sahne oldu. 2010 yılında düzenlenen CeBIT uluslararası teknoloji fuarında, Guger Technologies şirketi, felçli insanlar için üretilen ve düşünceyle yazı yazılabilmesini sağlayan Intendix beyin-bilgisayar ara yüzünü tanıttı.

Bilim insanları, beyin hakkında hala bilmediğimiz çok fazla şey olduğunu kabul ediyor. Ancak sonu gelmeyen araştırmalar ve Irak ile Afganistan savaşında sinir sistemleri veya beyinleri ağır yaralanan askerlerin tedavilerinde elde edilen bilgilerle, beynin sırları yavaş da olsa öğreniliyor.

Itskov, protezlerle başlayacak süreçte, insanın maddeselliğe geçiş döneminin gerçekleşeceğini savunarak, hırslı olmanın ötesinde mantıklı bir yaklaşım sunuyor. İnsan beyninin ilk önce protez bir el, ardından kolu kontrol edebileceğini düşünürsek, bu zamanla tüm bir vücudun da kontrol edilebilmesi anlamına gelebilir.

Rus işadamının planının son basamağını oluşturan, bilincin bilgisayara veya robota aktarılması, insan varlığını tamamen maddesel hale getirecek. Böylece, çalışma masanızın ya da kitaplığınızın bir yerlerinde yıllardır bekleyen ancak hala işlev gören bir CD gibi kullanıma hazır bir bilince sahip olacağız.

Makinelerle yapılmış bir bedenin insan beynine uyumlu hale getirilmesi, ardından bilincimizin bir holograma aktarılması düşüncesi, bilimsel ve teknolojik olarak imkansız değilse bile gerçekleştirilmesi çok zor bir hayal.

Sinirsel ağlar kurmak, beyinleri model alan çipler üretmek, beynin tüm faaliyetlerini taklit edecek bilgisayarlar geliştirmek ve beyin için sentetik analog üretmek, 30 yılı aşan bir çalışma gerektirebilir. Ancak insanlığa hizmet etmeyeceği belli olan amaçlar için hırs ve kararlılıkla aralıksız süren araştırmalar bir gün amacına ulaşabilir.

Ölümsüzlük hayali kuran Itskov ve robot asker fantezisiyle savaş planları çizmeye devam eden Pentagon bir gün istediğini elde ederse, bugün kendi tercihleriyle hayatlarını yönlendiren insanların kaderi birkaç kişi tarafından yeniden çizilmiş olacak. Şurası kesin ki, robot bedenleriyle ölümsüzlük imkanı sunulması halinde, “insanlığın” neye dönüşebileceğini kestirmek, ölümsüzlük teknolojisini yaratmaktan bile daha zor

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.