2021’de üniversite sınavı birincisi olacak

Japonya’da Tokyo Üniversitesi’ne giriş sınavını geçebilecek bir robot “yetiştiriyor”. Robotun 2021 yılına kadar üniversite sınavını kazanması amaçlanıyor.

TOKYO – Japon bilim insanları, Tokyo Üniversitesi’ne giriş sınavını geçebilecek bir robot “yetiştiriyor”.

Tasarıya katılan bilgisayar üreticisi Fujitsu görevlilerinden Hidenao Iwane, robotun yapay zekasının, Japon dilinde hazırlanan soruları formül ve denklemlere dönüştürmesinin, daha sonra bunları bilgisayar cebiri sistemiyle çözmesinin beklendiğini belirtti.

Bilgisayar üreticisi IBM’in geliştirdiğini Watson adlı robotun geçen yıl ABD ‘de yayımlanan bir yarışma programını iki “insan rakibini” alt ederek kazandığını hatırlatan Hidenao Iwane, bir robot için matematik, fizik, biyoloji, Japon dili, beşeri bilimler, yabancı dil gibi basamaklardan oluşan Tokyo Üniversitesi’nin sınavının çok daha zor olduğunu vurguladı.

Hidenao Iwane, Watson’ın yarışmada bir sorunun anahtar kelimelerini analiz ettiğini ve böylece en muhtemel cevabı bulduğunu belirterek, insanlara yönelik bir metnin robot tarafından anlaşılmasını sağlamanın hiç kolay bir iş olmadığını ifade etti.

Araştırmacılar, robotun sınavı 2021’ye kadar kazanacağını öngörüyor. (aa)

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.